Bize Yaz

×
Merhaba, Başarı Garantili Eğitimlerimiz ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?

WORK AND TRAVEL

WORK AND TRAVEL

Work & Travel Programı, Amerika Birleşik Devletleri tarafından hazırlanmış, dünyanın çeşitli bölgelerinden ve kültürlerinden binlerce öğrenciye Amerika’da yasal olarak barınma ve çalışma imkanı sağlayan bir kültürel değişim programıdır. Üniversite öğrencileri yaz tatillerinin uzunluğu ölçüsünde 3-4 ay süreyle Amerika’da çalışıp, vizelerinin bitim tarihinden 28 gün sonrasına kadar Amerika'da kalıp gezebilirler.

AVANTAJLAR

WAT Programı sayesinde, bir üniversite öğrencisi yaz tatillerinde Amerika’da deneyim gerektirmeyen işlerde çalışarak;
* İngilizce pratiği yapma fırsatı yakalar.
* Amerikan yaşam tarzı ve iş hayatını tanıma imkanına sahip olur.
* Cv’lerine ekleyebilecekleri etkili bir iş tecrübesi edinir.
* Farklı ülkelerden birçok öğrenciyle arkadaşlıklar kurar.
* Farklı kültürleri tanıyarak yeni bakış açıları geliştirir.
* Programın en büyük avantajı tüm bunları yaparken yaşam masraflarınızı karşılayacak bir işe sahip olmanızdır.

KATILIM ŞARTLARI

* Work & Travel programına katılmak isteyen üniversiteli öğrencilerin aşağıdaki şartlara uygun olduklarını belgelerle ispatlamaları gerekmektedir:
* 18-26 yaş arasında olmak.
* Minimum 2.00 (4 üzerinden) not ortalamasına sahip olmak.
* Lisans veya yüksek lisans öğrencisi olup, 2014-2015 eğitim döneminde de full-time olarak öğrenime devam edecek olmak.
* Ayrıca, öğrencilerin minumum konuşma seviyesinde İngilizce bilgisi ile farklı kültür ve çalışma şartlarına uyum sağlayabilmesi gerekmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE GELİR

Work & Travel programındaki işler, deneyim ve uzmanlık gerektirmeyen, mevsimlik işlerden oluşur. Katılımcılar Amerikan kanunlarına tabi olur ve çalıştıkları saat üzerinden ücretlendirilirler. Haftalık 30-40 saat arasında çalışılırken, saatlik ücret 7-14$ arasında değişir. Haftalık 40 saatten sonrası fazla mesaiye (overtime) girer ve fazladan çalışılan her saat için 1,5 katı ücret ödenir.

ÇALIŞABİLECEĞİNİZ İŞLERDEN BAZILARI:

Eğlence Parkları: “Theme” ya da “Amusement Park” olarak bilinen parklarda büyük oyuncakların kontrolü, müşterilerin güvenliğinin sağlanması, satıcılık, temizlik ve fotoğrafçılık.

Fast Food - Restoran: McDonald’s, Burger King, Pizza Hut, Wendy’s vb. fast food ve retoranlarda yiyecek hazırlama, kasiyerlik, temizlik işleri. Ücretleri ortalamanın üzerindedir. Bu işlerde hızlı tempo ve hareketli ortamlara ayak uydurmanız gerekir.

Havuz ve Plajlar:  Buralarda en popüler iş cankurtaranlıktır. Ayrıca satıcılık, temizlik ve güvenlik gibi işler de mevcuttur. Cankurtaranlık işleri için sertifika ya da özel yüzme teknikleri gibi bilgiler istenmektedir.

Oteller: Yaz dönemlerinde dolulukları artan otel, resort ve tatil köylerinde genellikle kat ve oda temizliği (house-keeping) ile genel tamir bakım (houseman-maintainance) pozisyonlarında çalışılır. İngilizcesi iyi olan ve tecrübe sahibi öğrenciler resepsiyon görevlisi (Front Desk Clerk vb.) olarak da çalışabilmektedir. Ayrıca, restoran ve havuza sahip otellerde cankurtaranlık ve mutfak işleri gibi pozisyonlar da bulunabilir.  Oteller konaklama olanağı açısından avantajlıdır.
Süpermarketler: Raflara mal dizme, depodan mal getirme gibi işlerde çalışılır. İngilizcesi yeterli olanlar için kasiyer pozisyonuna geçmek de mümkün olabilmektedir. Çalışma saatlerini diğer işlere göre daha esnek olduğundan ikinci iş bulmak isteyenler için idealdir.
Satış İşleri: Turistik bölgelerde hediyelik eşya satışı ağırlıklı olmak üzere, mağazalar ve alışveriş merkezlerinde satış elemanı olarak görev alınır. Bu işlere kabul için İngilizceyi ileri derecede konuşuyor ve anlıyor olmak şarttır.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ: 

Work & Travel programına katılan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de konaklamadır. Konaklamalar genellikle yurt dışından gelen farklı öğrencilerle ortak bir yaşam ortamı oluşturabileceğiniz basit, temiz, güvenli ve temel ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde düzenlenir. Aynı ortamını paylaştığınız arkadaşlarınızla iyi zaman geçirerek unutulmaz tecrübeler edinirsiniz.

Work & Travel katılımcıları için çeşitli konaklama seçnekleri mevcuttur. Bunlar: paylaşımlı apartman daireleri, yurtlar, prefabrik yapılar ya da motellerdir.

Paylaşımlı Apartman Dairesinde Konaklama: Amerikan tipi geniş evlerde konaklama imkanı sunar. Bu tür evler genellikle eşyalı ve kullanıma hazırdır. Öğrenciler daha az kira ödemek için her odada 2-3 kişi kalabilirler. Ancak, bu tür evler genellikle şehir merkezlerinde yer aldığı için merkeze uzak iş yerlerinde çalışanlar için sorun yaratabilir.

Motel Konaklama: Öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği konaklama şekillerinden biridir. Odalar genellikle 3-4 kişilik kapasiteye sahiptir. Odalar banyo, tuvalet, televizyon gibi genel ihtiyaçları karşılayacak şekildedir. Bu tür konaklamalarda fiyatlar odada konaklayan kişi sayısına ve motelin bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişiklik göstrerir. Ortalama olarak haftalık 60-100$’dır.

Yurtta Konaklama: Bu tür konaklamalar genellikle çok sayıda çalışanı olan işverenler tarafından sunulur. Genellikle 2-3 kişilik odalardan oluşur. Banyo ve tuvalet ortak kullanılır. Bazı yurtlarda her katta birkaç odanın ortak kullanımına uygun mutfaklar da mevcuttur.

Ayrıca, programa başladıktan bir süre sonra daha uygun bir konaklama seçeneği bulduğunuz takdirde, bu imkanları değerlendirmeniz de mümkündür.

Work & Travel programına katılan öğrenciler J-1 vizesi ile çalışma sürelerini tamamladıktan sonra isteğe bağlı olarak 1 ay seyahat edebilme imkanına sahiptir.

HANGİ DURUMLARDA VİZENİZ İPTAL EDİLİR?

* Eğitim veya değişim programına belirtilen tarihte mazeretsiz katılmamak.

* Birleşik Devletlerde izinsiz çalışmak.

* Belirtilen tarihte ülkeyi terk etmemek.

Daha detaylı bilgi almak için info@ingilizakademi.com.tr adresine taleplerinizi iletebilirsiniz.